Kompresja plików rastrowych

Tworzenie projektów graficznych wymaga od twórców nie tylko pomysłowości, wiedzy i sprzętu, czasami zdarza się, że po mimo znajomości branży natrafiamy na problem, który dosłownie nas blokuje. Przykładem takiego problemu jest format, w jakim zapisujemy pliki, oczywiście rozszerzeń jest cała masa jednak w tym artykule skupmy się na najpopularniejszych PNG, GIF, JPEG, a także mniej znanym BMP.

Pliki zapisywane w formacie BMP są w prawdzie już niewykorzystywane w sieci, ponieważ posiadają zdecydowanie większą wagę w stosunku do innych formatów, co przekłada się na zdecydowanie dłuższy czas ładowania takiego obrazu i większe obciążenie sieci. Z kolei najpopularniejsze rozszerzenie, czyli JPEG posiada najlepszy balans między wagą a jakością pliku. Naturalnie w tym przypadku możemy skalować starty, jakości zaoszczędzając tym na wadze, wiec konwertując plik do formatu JPEG przy ustawieniu około 70% możemy zachować bardzo przyzwoity obraz. JPEG jest, więc formatem stratnym, następny na naszej liście, format GIF jest jego przeciwieństwem, ponieważ przy konwersji do tego formatu strat nie ma. Ostatni format, o jakim wspomniałem to PNG, który jest swojego rodzaju alternatywą dla plików w formacie JPEG. Możemy wyróżnić dwa formaty PNG- PNG24 oraz PNG8. Główna różnica to waga oraz ilość kolorów, jakie mogą pomieścić obydwa te formaty. Naturalnie w PNG24 pomieścimy więcej kolorów niż w PNG8, z kolei PNG8 będzie miał mniejszą wagę.

Reasumując PNG24 używamy wszędzie tam gdzie nie obchodzi nas waga a interesuje jedynie super, jakość, PNG8 wszędzie tam gdzie chcemy, aby za równo tekst jak też grafika były w dobrej, jakości, natomiast JPEG stosujemy tam gdzie na pierwszym miejscu stawiamy, jakość obrazu a na drugim jakoś tekstu. Warto dodać, że jeżeli zależy nam na zmniejszeniu wagi pliku zawsze możemy skorzystać z aplikacji, które kompresują pliki.

0 comments on “Kompresja plików rastrowychAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *